2019 edition results

Back to the list of events

Epreuve individuelle Junior 14-16 ans Homme 2000m

Place Name Country age Structure 500 1000 1500 2000 Finish
1 MARQUES-VIGNERON DORIAN FRANCE REIMS REG 06:18.0
2 CHARLES GREGOIRE FRANCE BRESSOLS AC 06:20.7
3 GICQUEAU ALISTAIR FRANCE TOURS ATM 06:22.9
3 ARMENJON NICOLAS FRANCE AIX LES BAINS EN AVIRON 06:22.9
5 CHADET MAXIMIM FRANCE JOINVILLE AMJ 06:26.3
6 ASSIER CLEMENT FRANCE AIX LES BAINS EN AVIRON 06:27.7
7 BARSSE ALEXANDRE FRANCE TOULOUSE A 06:30.9
8 GENET ANTOINE FRANCE PERREUX SN 06:31.2
9 ALOUI PIERRE FRANCE ANGOULEME AC 06:31.5
10 MAMOUNI CHAHINE FRANCE LYON CALUIRE AC 06:32.3
11 CHAPELET ANTOINE FRANCE VERDUN CN 06:32.5
12 MATHIEU EMMANUEL FRANCE VERSAILLES CN 06:34.1
13 CRESSON JULES FRANCE CAMBRAI UN 06:34.4
14 AVAKIAN MAXIME FRANCE MARSEILLE CA 06:35.5
15 MOURGUES RAPHAEL FRANCE SAINT CASSIEN CN 06:36.1
15 CHAUVIN THOMAS FRANCE PERREUX SN 06:36.1
17 LOUBEYRE ALEXANDRE FRANCE LE HAVRE SHA 06:36.6
17 THEVES MATTEO FRANCE LYON CALUIRE AC 06:36.6
19 BAUER MARTIN FRANCE HAUTE SEINE SN 06:37.2
20 MAHUT ANTOINE FRANCE GRENOBLE AV 06:37.3
20 LE CAMPION YANN FRANCE ANGOULEME AC 06:37.3
20 DUTERTE HUGO FRANCE CORBEIL ASCE 91 06:37.3
20 ARQUE SAMUEL FRANCE LYON CALUIRE AC 06:37.3
24 CHECHELSKI NICOLAS FRANCE LIBOURNE CN 06:38.1
25 AUBREGE LOUIS FRANCE NANCY SN 06:38.6
26 ELOUARDI ISMAEL FRANCE PERREUX SN 06:38.7
27 GUERINOT PAUL FRANCE LYON CALUIRE AC 06:38.9
28 MINNITI PIERRE FRANCE MELUN CN 06:39.6
29 PALSMA CORNELUS FRANCE FONTAINEBLEAU-AVON AN 06:40.0
30 LEROUX VINCENT FRANCE HAUTE SEINE SN 06:40.1
31 DE BOLLARDIERE LOUIS FRANCE LYON CALUIRE AC 06:40.6
32 CHOURAQUI ETHAN FRANCE CHALON SUR SAONE CA 06:41.4
33 NION ERWAN FRANCE GRAVELINES USA 06:44.6
34 STROBINO DAVIDE ITALIE MONACO SN 06:44.7
35 MARKIEWICZ RUBEN FRANCE NICE CN 06:44.8
36 DEBEST BAPTISTE FRANCE BERGERAC SN 06:45.0
37 SCHWENDENWEIN VINCENT FRANCE BASSE SEINE SN 06:45.9
38 WARIN LUCAS FRANCE PONT A MOUSSON SN 06:46.0
39 HADDAD MAZIR FRANCE MARSEILLE CA 06:46.1
40 BERTHOUD BENJAMIN FRANCE LYON CALUIRE AC 06:47.4
41 HULOT REMI FRANCE CHARLEVILLE MEZIERES CN 06:47.5
41 EZRATTI NICOLAS FRANCE SN OISE 06:47.5
43 JIMENEZ MARLO FRANCE DECINES AV 06:48.0
44 VALLE ALEXANDRE FRANCE NANTES CLL AV 06:49.3
45 BARA-BUTEZ YOHAN FRANCE BASSE SEINE SN 06:49.7
46 GONZALEZ COME FRANCE LORIENT A SCORFF 06:49.9
47 MICHEL JULES FRANCE REIMS CN 06:50.6
48 BERCHTOLD JULES FRANCE LYON AUN 06:50.8
49 VIENNOT-BOURGIN VICTOR FRANCE FRANCE CN 06:51.0
50 SEBERT MATTIS FRANCE AIGUEBELETTE ACL 06:51.7
51 GILBERT TOBIAS NOUVELLE-ZELANDE BERGERAC SN 06:51.8
52 PETIT-ROULET BAPTISTE FRANCE AIX LES BAINS EN AVIRON 06:52.3
52 DEGEORGES MAUGAN FRANCE ANNECY LE VIEUX CS 06:52.3
54 CASSAGNE MATHIS FRANCE FONTAINEBLEAU-AVON AN 06:52.9
55 MORLET ENZO FRANCE LAGNY SN 06:54.0
56 BROWN FELICIEN FRANCE NANTES CLL AV 06:54.2
57 AMOSSO-MATTEA BASTIEN FRANCE MARSEILLE CA 06:55.4
58 SOULAT SIMON FRANCE ANGOULEME AC 06:55.9
59 DELISSE GABRIEL FRANCE LAGNY SN 06:56.7
60 LECOMTE ADRIEN FRANCE BASSE SEINE SN 06:56.8
61 LETIEC MAXENCE FRANCE CHARLEVILLE MEZIERES CN 06:56.9
62 LOT GAUTHIER FRANCE GRAVELINES USA 06:57.3
63 BRUN MARTIN FRANCE AIGUEBELETTE ACL 06:57.6
64 BOUILLOT LOUIS FRANCE LYON AUN 06:58.3
65 FAGES THEO FRANCE SAINT QUENTIN AV 06:59.7
66 BOUCHET PAUL FRANCE FRANCE CN 07:00.3
67 PORCIC A_DIN FRANCE LAC BLEU AV 07:00.4
68 UNY YACOUBI YANIS FRANCE BASSE SEINE SN 07:00.7
69 BOUCHARD MATIAS FRANCE GRAVELINES USA 07:00.8
70 BERNY ERWAN FRANCE FRANCE CN 07:01.8
70 CAMPELLO NICOLAS FRANCE PONT A MOUSSON SN 07:01.8
72 DELREUX LEO FRANCE REIMS REG 07:02.8
73 STEENS PAUL EMMANUEL FRANCE REIMS REG 07:03.0
74 EVANNO ALEXIS FRANCE LA SEYNE SUR MER AV 07:03.1
75 TREZEGUET TANGUY FRANCE COMPIEGNE SN 07:03.6
76 ROCHETTE TITOUAN FRANCE NANTES CLL AV 07:05.8
77 FOURNET NILS FRANCE LAGNY SN 07:06.3
78 DE LAMBILLY VICTOR FRANCE ROUEN CNA 07:07.0
79 TERNOY JULIEN FRANCE COMPIEGNE SN 07:07.1
80 KALIL FELIX FRANCE BASSE SEINE SN 07:07.6
81 CAILLET FLORIAN FRANCE REIMS CN 07:07.7
82 BERTRAND LORIS FRANCE METZ SR 07:08.4
83 GORGELIER VICTOR FRANCE LAGNY SN 07:09.6
83 JACQ-BODET AWEN FRANCE NANTES CLL AV 07:09.6
85 MAMER RAPHAEL FRANCE MAISONS MESNIL CERAMM 07:10.1
86 DE MONTGOLFIER BAPTISTE FRANCE BASSE SEINE SN 07:10.3
87 LIMOUSIN MATTHIAS FRANCE ACI 94 07:10.5
88 THUOT VINCENT FRANCE SAINT-MAUR SAC 07:11.5
89 ALLEMAND BAPTISTE FRANCE ANNECY LE VIEUX CS 07:12.6
90 MORET YOHANN FRANCE MONACO SN 07:12.7
91 MARCHAL LOUIS FRANCE BASSE SEINE SN 07:13.1
92 CLAVAL MELIO FRANCE ENGHIEN SN 07:13.2
93 DUTAL NAHUEL FRANCE MANOSQUE AC 07:14.5
94 PHILIPPE MAXIME FRANCE LORIENT A SCORFF 07:14.8
95 LESIRE VICTOR FRANCE LORIENT A SCORFF 07:14.9
96 FIACRE LEO-PAUL FRANCE PONT A MOUSSON SN 07:16.9
97 GAUSSELMANN LOUIS FRANCE COMPIEGNE SN 07:17.0
98 DREESEN NICHOLAS FRANCE FRANCE CN 07:17.1
99 BARONI THOMAS FRANCE LA SEYNE SUR MER AV 07:17.2
100 AMIAND CAMILLE FRANCE SN OISE 07:17.4
101 DIDEK NIL FRANCE FRANCE CN 07:17.9
102 DUPONT PAUL FRANCE SAINT QUENTIN AV 07:19.2
103 DESSEAUX-VINAZZA MATHIS FRANCE ENGHIEN SN 07:21.1
104 DELATTRE VICTOR FRANCE PONT A MOUSSON SN 07:24.9
105 JUBIN JULES FRANCE FRANCE CN 07:25.6
106 LAHAUSSOIS THEOPHILE FRANCE FRANCE CN 07:26.5
107 ROIENA SACHA FRANCE FRANCE CN 07:26.9
108 BELLINO MATHIS FRANCE FRANCE CN 07:28.2
109 VYNOGRADON DANIEL FRANCE LAGNY SN 07:28.4
110 KIEFFER GUILLAUME FRANCE ACI 94 07:28.8
111 LE SCANFF HUGO FRANCE CORBEIL ASCE 91 07:29.0
112 CANO ADRIEN FRANCE LA SEYNE SUR MER AV 07:29.3
113 JAKVIK ARTHUR FRANCE MANOSQUE AC 07:29.7
114 DE SAINT BLANQUAT ETIENNE FRANCE BASSE SEINE SN 07:30.2
115 TASSA TEO FRANCE ENGHIEN SN 07:31.0
116 DETRE ROMAIN FRANCE LAGNY SN 07:31.4
117 LECROART ADAM FRANCE FRANCE CN 07:33.2
118 FAGES OSCAR FRANCE SAINT QUENTIN AV 07:34.2
119 ESCAUT LEONARD FRANCE CORBEIL ASCE 91 07:34.6
120 LE HIR BADEY LUCAS FRANCE TOULON AV 07:36.0
121 DEVILLARD CORENTIN FRANCE CORBEIL ASCE 91 07:36.2
122 DONATIEN HUGO FRANCE FRANCE CN 07:39.4
123 DAVENEY ARTHUR FRANCE ENGHIEN SN 07:44.7
124 TELLIER NATHAN FRANCE LAGNY SN 07:47.0
125 FILIPPI ARTHUR FRANCE FRANCE CN 07:50.0
126 DAPSENCE PIERRE FRANCE CHARLEVILLE MEZIERES CN 07:53.7
127 MAURIAT LEO FRANCE MANOSQUE AC 07:55.0
128 PARRINELLO CLEMENT FRANCE LA SEYNE SUR MER AV 07:57.8
129 GRAVOUEILLE MAEL FRANCE NANTES CLL AV 08:02.3
130 ROY JULES FRANCE LA SEYNE SUR MER AV 08:08.9
131 KEREBEL AURELIEN FRANCE TOULON AV 08:26.7
132 BRONCHARD MAXENCE FRANCE ENGHIEN SN 08:43.2
133 ENGLER THOMAS FRANCE TOULON AV 08:44.7

Event sponsors